Svi znaju da je plivanje odlična aktivnost: rasterećuje zglobove, pomaže u izgradnji mišića i očuvanju kondicije psa. Međutim, odlazak na more sa sobom donosi i odgovornosti. U psećem svijetu postoji nekoliko pitanja na koje trebamo odgovorili kako bismo svojem prijatelju omogućili sigurnu i neometanu zabavu.
Jesam li dobar plivač?
Psi prirodno znaju plivati, međutim nisu svi psi dobri plivači. Ako imate retrivera ili labradora, velika je vjerojatnost da će se vaš pas odlično snaći u vodi, ali ne treba odbaciti činjenicu da su svi psi različiti i da će drugačije reagirati na pojedine aktivnosti. Neke pasmine ne žele ili ne vole plivati ili im fizičke osobine ograničavaju određene kretnje u vodi.
Prilikom plivanja, psa treba pratiti i ne dopustiti mu da se odviše udaljava. Poput ljudi, i psi se mogu umoriti i precijeniti svoje mogućnosti. Stoga, treba im osigurati vremena i prostora za odmor.
Veliku pomoć u plivanju pružaju takozvani “prsluci za plivanje”. Oni pomažu tijelo psa održati na površini dajući time dodatnu sigurnost. Dobar prsluk za plivanje psu omogućava manje umaranja i pravilnije plivanje. Na tržištu postoji niz proizvoda namijenjenih za ovu uporabu, od kojih je najbolje izabrati one kvalitetnije s obzirom na to da ovakva oprema ima prvenstveno sigurnosnu ulogu.
Želim li plivati?
Psi uglavnom vole aktivnosti vezane uz vodu, ali ne vole svi plivati. Neki psi čak i rone, dok je drugima dovoljno gacati po plićaku, kopati po pijesku ili lajati na valove. Psima treba omogućiti da čine ono što ih najviše veseli. Privikavanje pasa na more i učenje pravilnog plivanja iziskuje puno strpljenja i truda. Ono što ne treba činiti jest psa tjerati da pliva protiv svoje volje. Umjesto toga, psa je najbolje pokušati postepeno pridobiti da zavoli ovu aktivnost na način da je povezuje s povratnom pozitivnom reakcijom, veseljem i pohvalom. Neki psi možda nikada neće zavoljeti plivanje, ali će zato mnogo njih baš to učiniti, kao odgovor na uložen trud i strpljivost.
Svatko tko je ikada imao psa znat će da i oni, baš poput nas, ne vole boraviti na izravnom ljetnom suncu. Da bi se spriječio toplinski udar, treba voditi računa o tome da se psa ne izvodi na vruće površine poput popločanih plaža ili stijena bez hladovine. Ovo se odnosi i na dugodlake i kratkodlake pasmine u kojim se slučajevima povlači niz komplikacija – od pregrijavanja do opeklina. Iako se tržište počelo baviti kremama za pse, što je zasigurno korisno, ipak bi svakoj životinji trebalo omogućiti hlad i pristup svježoj pitkoj vodi.
Znam li se ponašati na moru?
Budući da u Hrvatskoj postoji ograničen broj plaža za pse, često se dogodi da na tim plažama bude puno pasa i njihovih skrbnika. Stoga je vrlo važno paziti na ponašanje svojega psa. Iako vi znate da je vaš četveronožac najprijaznije biće na svijetu, drugi to možda nisu, pa prije puštanja psa s uzice treba procijeniti situaciju. Dobro socijaliziranom psu nije problem biti u skupini s nepoznatim psima, ali mu je to ponekad i naporno. Na napučenim psećim plažama dobro je izbjegavati igračke i poslastice koje bi mogle biti primamljive drugim psima. Umjesto toga, treba vježbati zadržavanje pažnje na interakciji između vas i vašega prijatelja.
Prije nego što odete kući, nemojte zaboraviti pospremiti mjesto na kojem ste boravili. Na ovaj način čuvamo prirodu i pridonosimo općem poimanju odgovornosti i kulture skrbnika životinja.
Ako znate odgovore na ovih nekoliko pitanja, čestitamo, spremni ste za more! Iskoristite godišnji odmor i rashladite svojega lajavca. Neka vam ovo ljeto bude nezaboravno!